piątek, 28 kwietnia 2017

Zimny deser z rabarbaru i nieszpułki na spodzie z gorzkiej czekolady i ekspandowanej quinoy

Cóż, nigdy nie byłam królową deserów, ale ponieważ lubię wyzwania, postanowiłam przygotować na konkurs zimne mini deserki w formie tzw. monoporcji. Może nie wyszły perfekcyjnie, ale jak na pierwszy raz to jestem z nich całkiem dumna. Myślę, że jak trochę poćwiczę to dojdę do wprawy. 
Kuszą mnie też od jakiegoś czasu lustrzane polewy, ale ich skład mnie skutecznie odstrasza, więc pomyślałam, że podobny efekt mogę uzyskać, polewając moje deserki galaretką, co prawda muszę jeszcze popracować nad proporcjami i temperaturą, żeby ładnie równo to wyszło, ale i tak byłam zadowolona, że eksperyment się udał.
No i absolutnymi królami deseru są rabarbar i nieszpułka. Rabarbar, bo go po prostu uwielbiam i nie wyobrażam sobie mojego wiosennego menu bez niego, a nieszpułka bo jak już wiecie muszę wypróbować każdy nieznany mi do tej pory składnik, który mogę jeść. Trafiłam na ten owoc na bazarze ekologicznym i doprawdy nie rozumiem dlaczego jeszcze nie zrobił furory, ale wróżę mu to. Roślina zwana jest też nieśplikiem, należy do rodziny różowatych, ponoć świetnie nadaje się na dżemy, bo zawiera dużo pektyn, ja zrobiłam z niej galaretkę ;) 

Składniki:

3 łyżki ekspandowanej quinoy
pół tabliczki gorzkiej czekolady bezglutenowej
2 łodygi rabarbaru
1 nieszpułka
100 ml mleka kokosowego
1 łyżka cukru kokosowego
5 łyżeczek żelatyny
250 ml wody
2 łyżki wody różanej
świeże listki mięty 
szczypta pudru z liofilizowanej żurawiny
trochę wody do duszenia owoców

Wykonanie:

Nieszpułkę obieramy, usuwamy pestki, miąższ kroimy w drobną kosteczkę i dusimy w garnuszku z odrobiną wody, aż zmięknie. Łyżeczkę żelatyny dokładnie rozpuszczamy w 100 ml gorącej wody i mieszamy z nieszpułką, nalewamy do małych silikonowych półkulistych foremek i odstawiamy w chłodne miejsce, aby galaretka stężała. 
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, a następnie wylewamy w formie kółek na matę sylikonową, posypujemy ekspandowaną quinoą i odstawiamy w chłodne miejsce, można dodatkowo zrobić kilka czekoladowych kleksów lub "gałązek" do przystrojenia deseru.
Rabarbar kroimy w plasterki i dusimy z niewielką ilością wody i cukrem kokosowym, aż się rozpadnie, dolewamy mleko kokosowe zagotowujemy, zdejmujemy z ognia i po chwili dodajemy 2 łyżeczki żelatyny. Dokładnie mieszamy, żeby żelatyna się rozpuściła (dobrze ją wcześniej namoczyć). 
Odstawiamy rabarbarową masę, aby trochę ostygła, gdy już osiągnie temperaturę pokojową, wlewamy ją do półkolistych silikonowych form (większych niż te do których wlewaliśmy galaretkę), do 3/4 głębokości. Wyjmujemy galaretki z nieszpułki i układamy je w formach z rabarbarową masą, tak, aby się w niej zanurzyły, dopełniamy formy w razie potrzeby i odstawiamy do lodówki, aż deser zgęstnieje. 
Następnie wyjmujemy z foremek i wkładamy do zamrażarki na godzinę (jeśli macie bardzo niską temperaturę, to na krótszy czas). Deserki powinny się dobrze schłodzić, zacząć zamarzać z wierzchu, ale nie w środku. W tym czasie przygotowujemy galaretkę do polania monoporcji. Rozpuszczamy 2 łyżeczki żelatyny w 150 ml gorącej wody z dodatkiem wody różanej, odstawiamy do schłodzenia.
Wyjmujemy deser z zamrażarki i układamy na kratce do studzenia ciasta, jeśli jej nie mamy trzeba podłożyć coś innego (ja ułożyłam je na zakrętkach od butelek). Każdą porcję oprszamy odrobiną pudru z liofilizowanych żurawin, a następnie za pomocą łyżki oblewamy ostudzoną galaretką. Niemal natychmiast powinna zastygnąć. Monoporcje kładziemy na schłodzonych spodach z gorzkiej czekolady i ekspandowanej komosy ryżowej. Ozdabiamy je kawałkami czekolady, listkami mięty i ekspandowaną quinoą.
Życzę Wam udanej degustacji!
 Pod tym linkiem znajdziecie książkę "Lodovo czyli domowe, zdrowe lody, zimne desery i smoothie" http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/lodovo-czyli-domowe-zdrowe-lody-zimne-desery-i-smoothie.html

21 komentarzy:

  1. Że co? że niby nie jest idealnie?! Deserki wyglądają znakomicie! Nie jedna luksusowa restauracja mogłaby je podawać. My właśnie czekamy na formy w takim kształcie z aliexpress i będziemy tworzyć coś podobnego ;P Owoc nieszpułka jest nam kompletnie nieznany, nawet nie miałyśmy okazji się na niego natknąć, koniecznie musimy go poszukać :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, czekam z niecierpliwością na wasze deserki :)

      Usuń
  2. Niesamowicie apetyczny deser :) Prezentuje się rewelacyjnie , jestem pod wrażeniem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne deserki i smacznie wyglądają. Nie znam tego owocu a szkoda 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, warto się rozejrzeć, bo już widziałam w ogólnodostępnej sieci ;)

      Usuń
  4. Kochani, jeśli poszukujecie nieszpułki, to informuję i obwieszczam, że zakupiłam dziś pół kilogramowe opakowanie za 7,99 w jednym z dyskontów ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to wygląda... brak słów... niesamowite :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Szczerze mówiąc, nieszpułki nigdy nie jadłam, ale rabarbar uwielbiam, więc deser biorę w ciemno :)

    OdpowiedzUsuń
  7. wygląda rewelacyjnie, ale też pracochłonnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie trochę zabawy z tym jest, ale to czysta przyjemność :)

      Usuń
  8. o panie! małe arcydzieło! :D nie pierwsze z resztą!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ale pięknie wygląda ten deser! Cudo :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pierwszy rzut oka myślałam, że to pampuchy...a tu takie wyśmienite arcydzieło !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hehehe pampuchy też dobre jedzonko ;) dzięki za miły komentarz :)

      Usuń
  11. Rewelacyjny deser, na pewno się na niego skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ale wytworny deser! Z chęcią bym zjadła, a o nieszpułce słyszę (czytam ;)) pierwszy raz. Nigdzie jej nie widziałam. Jest słodka w smaku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Ciężko jest mi ją do czegoś porównać, a też moje odczucie słodkiego smaku, jest trochę inne niż u przeciętnego człowieka. Dla mnie jest słodko-kwaskowa. Trochę może podobne do moreli, trochę do kaki, ale nie tak słodkie.

      Usuń