piątek, 31 lipca 2020

Bezglutenowe czarne kluseczki z łososiemi, młodymi warzywami i miętą



Dziś mam dla Was szybkie i bardzo proste danie, inspirowane klasycznymi babcinymi kluskami kładzionymi, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu. Kluseczki są w sam raz dla osób chorujących na celiakię i w dodatku zafarbowane na czarno jadalną sepią. Morskiego klimatu nadaje aromatyczny łosoś MOWI, którego połączyłam z młodymi warzywami z własnego ogródka, świeżą miętą i orzeźwiającym sosem z dodatkiem czerwonych porzeczek.
Dla mnie taki obiad to kwintesencja lata. Smacznego :)

Składniki:

2 czubate łyżki mąki z quinoy
2 czubate łyżki mąki gryczanej
1 łyżka mąki z tapioki
1 duże jajko
1 saszetka (4g) atramentu z mątwy (sepia)
2 plastry łososia MOWI wędzonego na zimno
kilka młodych marchewek
1 mała młoda cuknia
1 filiżanka obranego bobu
oliwa z oliwek
2 łyżki soku ze świeżych czerwonych porzeczek
świeża mięta
pieprz czarny
sól

Wykonanie:
Bób gotujemy w osolonej wodzie i obieramy ze skórek, marchewkę i cukinię kroimy w dowolne formy i podduszamy z odrobiną oliwy, solą i pieprzem, tak, żeby pozostały lekko al dente.
W garnku gotujemy osoloną wodę tak jak na makaron, w miseczce mieszamy widelcem jajko z mąkami, doprawiamy solą i dodajemy sepię, aby zabarwić masę na czarno.
Gdy ciasto jest gotowe, a woda zagotowana, kładziemy kluseczki na wrzątku, nabierając partiami, krawędzią łyżki. Po wypłynięciu gotujemy je około 3 minuty.
Sok z porzeczek mieszamy z 2 łyżkami oliwy z oliwek, solą i pieprzem, aby powstał sos.
Kluseczki mieszamy z warzywami i kawałkami łososia, posypujemy świeżą miętą i polewamy sosem.
Danie gotowe, życzę smacznego :)

niedziela, 12 lipca 2020

Zupa krem z groszku i szpinaku na rosole



A może by tak raz przerobić rosół na coś innego niż pomidorówkę ;) W dodatku w ekspresowym tempie. Wystarczy zielony groszek (może być mrożony), trochę szpinaku, resztka rosołu i ekspandowana quinoa do posypania.

Składniki:

4 łyżki ekspandowanej quinoy
500 ml rosołu
pół opakowania mrożonego groszku
3 garści szpinaku
marchewka z rosołu
koperek
świeża mięta
pieprz
sól

Wykonanie:

Groszek i szpinak chwilę gotujemy na rosole, w miarę potrzeby dolewamy trochę wody. Czekamy, aż trochę przestygnie, dodajemy kilka listków mięty, garść koperku, miksujemy, doprawiamy solą i pieprzem.
Przed podaniem ponownie podgrzewamy, dodajemy pokrojoną w plasterki marchewkę, posypujemy quinoą i świeżymi ziołami według uznania :)

czwartek, 9 lipca 2020

Bezglutenowe pierogi z bobem, twarogiem, miętą i oliwą z oliwek



Dziś na obiad polecam Wam sezonowe pierogi z bobem, twarogiem i miętą, zamiast tradycyjnej okrasy świetnie sprawdzi się tu oliwa z oliwek. U mnie oczywiście ze względu na celiakię pierogi w wersji bezglutenowej.
#GalloxDurszlak #Gallo #oliwaGallo

Składniki:
1/4 szklanki mąki z quinoy
1/4 szklanki mąki ryżowej
1/4 szklanki mąki kasztanowej
1/4 szklanki skrobi ziemniacznej
1 jajko
1 żółtko
150 gram młodego bobu
50 gram twarogu półtłustego
gałązka mięty
pieprz
sól

Wykonanie:
Bób gotujemy, studzimy i obieramy ze skórek, gnieciemy widelcem razem z dwoma łyżeczkami oliwy z oliwek, twarogiem i siekaną miętą, farsz doprawiamy solą i pieprzem
Mąki przesiewamy przez sitko do miski, dodajemy jajko i żółtko oraz szczyptę soli. Zagniatamy ciasto, aż przestanie się lepić i zacznie odchodzić od ręki. 
Stolnicę podsypujemy mąką i rozwałkowujemy ciasto partiami możliwe cienko, wykrawamy okręgi, na środek nakładamy farsz i lepimy pierogi. Należy pamiętać, że ciasto bezglutenowe nie jest elastyczne, dlatego lepimy ostrożnie i starannie, uważając, aby nie rozerwać ciasta. Jeśli Ci wygodniej, można użyć przyrządu do lepienia pierogów.
Gotowe pierogi wrzucamy na wrzącą osoloną wodę i gotujemy około 5 minut (w zależności od grubości ciasta). Wyjmujemy z garnka i natychmiast podajemy, polane oliwą z oliwek  gallo i posypane pieprzem utartym w moździerzu i przybrane świeżą miętą.
Do popicia polecam sezonowy kompot z agrestu z dodatkiem mięty.
Smacznego :)
Dodaj smaku z Gallo!