niedziela, 31 lipca 2016

Quinoa z wiśniami i tonką pod chrupiącą kruszonką

I jak tu nie wykorzystać tak wspaniałych owoców, jak wiśnie do kolejnej odsłony quinoy z kruszonką. No trzeba było :)

Składniki:

1 szklanka ugotowanej białej quinoy
2/3 szklanki wypestkowanych wiśni
1/2 nasionka tonki
1-2 łyżki miodu (w zależności od tolerancji na słodycz ;))

25 gram masła kokosowego
2 łyżki brązowego cukru
2 łyżki mąki kokosowej
2 łyżki mąki gryczanej
3 łyżki płatków owsianych BG

Wykonanie:

Quinoę mieszamy z miodem i przekładamy na dno naczynia do zapiekania. Układamy na niej warstwę wiśni i posypujemy drobno startą tonką. Z masła kokosowego, cukru, mąk i płatków zagniatamy kruszonkę i przykrywamy nią owoce. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 10 - 15 minut. Gdy kruszonka się zrumieni możemy podawać deser. Uwaga gorące!

czwartek, 28 lipca 2016

Quinoa z cukinią, pak choi i solonymi orzechami macadamia

Sezon na cukinię w pełni, więc nie może jej zabraknąć na blogu ;) Połączyłam ją z moim ostatnim odkryciem, czyli pak choi - kapustą chińską. Jakoś do tej pory nie miałam okazji jej próbować, nie wiem jak to się stało, być może była zbyt niepozorna, żeby zwrócić moją uwagę. Bardzo źle, bo jest pyszna, więc jak macie okazję ją kupić to zróbcie to koniecznie. Do warzyw dodałam świeżą kolendrę i solone orzechy macadamia, które wpadły mi w oko, a następnie w koszyk ;) w jednym z supermarketów. No i wyszedł taki tam letni obiadek (albo kolacja) w dodatku bez glutenu, bez laktozy i wegański, żeby nie powiedzieć hipsterski hehehe :P

Składniki:

2 szklanki ugotowanej białej quinoy
1 cukinia
1 kapusta chińska (pak choi)
1 mała cebulka
1 ząbek czosnku
pół pęczka świeżej kolendry
garść solonych orzechów macadamia
3 łyżki oliwy z oliwek
1 pieprz indonezyjski
sól

Wykonanie:

Cebulę kroimy w kosteczkę i podduszamy na oliwie z oliwek, gdy się zeszkli dorzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek, pokrojoną w ćwierć-plasterki cukinię, poszatkowaną kapustę chińską i wszystko razem mieszamy. Doprawiamy utartym w moździerzu pieprzem i solą, dusimy aż warzywa lekko zmiękną, ale nie za długo, żeby się nie rozgotowały. Na koniec posypujemy wszystko kolendrą i orzechami, podajemy z quinoą (można wymieszać z nią, lub podawać na talerzu obok siebie, według uznania).
 

wtorek, 26 lipca 2016

Koktajl quinoa + porzeczki + miód

Kolejny pożywny koktajl z dodatkiem komosy ryżowej, który przygotowałam ostatnio domownikowi na szybkie śniadanie przed pracą. Wystarczy mieć w lodówce trochę ugotowanej dzień wcześniej quinoy, sezonowe owoce i kefir, a zdrowe i pożywne śniadanie jest gotowe w 3 minuty. Domownik, jako człowiek słodkolubny nie potrafi docenić naturalnego smaku porzeczek (o dziwo nie narzeka, że kiszone ogórki są kwaśne :P) więc specjalnie dla niego porządnie dosłodziłam koktajl miodem.

Składniki:

5 łyżek ugotowanej białej quinoy
200 ml kefiru
pół szklanki obranych porzeczek (czarnych, czerwonych i białych)
2 łyżki miodu

Wykonanie:

Wrzucamy wszystko do blendera i jak ja to mówię "robimy brzyy" ;) Koktajl wychodzi dość gęsty, więc jeśli wolicie bardziej płynne konsystencje można dolać trochę wody. Życzę miłego dnia :)

niedziela, 24 lipca 2016

Quinoa i gulasz z sarny na niedzielny obiad

W sam raz na niedzielny obiad pyszna quinoa i aromatyczny gulasz z dziczyzny ;) do tego podałam marynowaną cebulkę i jak się pewnie domyślacie domownik był bardzo zadowolony na widok tego dania. Trzeba przyznać, że jednak faceci to w większości mięsożercy. 

Składniki:

2 szklanki ugotowanej białej quinoy
300 gram mięsa gulaszowego z sarny
1 cebula
30 ml nalewki z czosnku niedźwiedziego (można zastąpić wódką i suszonym czosnkiem niedźwiedzim)
świeży rozmaryn
jałowiec
liść laurowy
słodka wędzona papryka w proszku
pieprz
sól
50 ml oliwy z oliwek
2 małe czerwone cebule
1 łyżka naturalnego octu jabłkowego

Wykonanie:

Kawałki sarniny myjemy, osuszamy, w razie potrzeby oczyszczamy z błon,  a następnie marynujemy w nalewce z czosnku niedźwiedziego, rozmarynie, jałowcu i liściach laurowych, dodajemy połowę oliwy z oliwek, dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną sarnę zostawiamy na noc w lodówce. Na drugi dzień  wyjmujemy mięso z marynaty, mieszamy z pokrojoną w kostkę cebulą i dusimy pod przykryciem na oliwie z oliwek do miękkości. W czasie duszenia, gdy mięso się już zetnie, doprawiamy je solą pieprzem i odrobiną wędzonej papryki, można też dorzucić gałązkę rozmarynu. Gulasz podajemy oczywiście z quinoą ;) polecam też jako dodatek sałatkę z marynowanej cebuli, która jest bardzo łatwa i szybka w wykonaniu. 2 małe czerwone cebulki kroimy w cienkie półplasterki, zalewamy wrzątkiem na pół minuty, przecedzamy, a następnie mieszamy z łyżką octu jabłkowego, można też doprawić odrobiną soli, ewentualnie też szczyptą cukru. Smacznego. 

czwartek, 21 lipca 2016

Sałatka z czarną quinoą, rzodkiewką i najlepszą oliwą świata

        Jeszcze nie miałam okazji dodawać, takiego wpisu i na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jest to reklama. Zwyczajnie postanowiłam podziękować za miłą niespodziankę :) 
Jak zapewne zauważyliście, chętnie biorę udział w akcjach organizowanych przez Durszlak. Robię to z kilku powodów, po pierwsze jest to fantastyczna zabawa, wymyślić przepis, który będzie odpowiadał wymogom konkursowym, a przy tym będzie wyjątkowo smaczny, pomysłowy, estetyczny itd. Jest to świetne pole do popisu dla własnej kreatywności, a jeszcze przy okazji można wygrać wartościową nagrodę. Lubię wyzwania i pozytywną rywalizację.
      Jakiś czas temu mój przepis "Sałatka z czerwoną quinoą i grillowanymi różnościami" został wyróżniony w konkursie GRILL PIKNIK Menu, w którym nagrody ufundowała Alma. Otrzymałam kartę podarunkową, którą mogłam wykorzystać na zakupy w tej sieci delikatesów. Zresztą bardzo mi się przydała, bo przyszła akurat przed wizytą gości, więc lodówka była dobrze zaopatrzona, a goście odpowiednio przejedzeni jak to w polskim domu powinno być ;) 
      Natomiast w zeszłym tygodniu zaskoczyła mnie wizyta kuriera, bo jakoś nie mogłam sobie przypomnieć, żebym coś zamawiała, ale paczka zaadresowana była do mnie, więc odebrałam i z ciekawością zaczęłam ją odpakowywać. W środku znajdowała się ładny kartonik, przewiązany kokardką, a w nim znalazłam formularz i kartę, zachęcające do przystąpienia do Klubu Konesera, czyli do programu lojalnościowego Almy. Oprócz tego było tam jeszcze jedno, bardzo ciekawie zaprojektowane pudełko, a w nim trzy śliczne 100 ml buteleczki oliwy z oliwek. Uwielbiam takie gadżety i zwracam uwagę na szczegóły, więc ten nadprogramowy upominek przypadł mi do gustu, a oliwę z oliwek wprost kocham. Ucieszyłam się jeszcze bardziej, gdy przeczytałam, że jest to najwyższej jakości oliwa Sabino Leone, pochodzi z włoskiej Apulii i na targach Expo 2015 została okrzyknięta najlepszą oliwą świata. Na razie otworzyłam jedną buteleczkę Grand Cru Don Gioacchino, nie mogę zaprzeczyć, że jest to najlepsza oliwa, jakiej do tej pory próbowałam, aż szkoda traktować ją jako dodatek ;) a już na pewno nie do pierwszych lepszych potraw. 
      W ramach podziękowania skomponowałam sałatkę z sezonowych polskich produktów, które moim zadaniem w pełni zasługują na towarzystwo takiej oliwy. Użyłam świeżej sałaty, listków botwinki, aromatycznej kolendry, czarnej porzeczki i rzodkiewki oraz jej kiełków, oczywiście nie mogło zabraknąć quinoy, tym razem postawiłam na czarną :) 

Składnki:

2/3 szklanki ugotowanej czarnej quinoy
pół główki czerwonej sałaty dębowej
garść świeżych liści botwinki
1/2 szklanki owoców czarnej porzeczki
mały pęczek rzodkiewki
garść kiełków rzodkiewki
3 łyżki siekanych listków kolendry
4-5 łyżek oliwy z oliwek
różowa sól himalajska
kolorowy pieprz

Wykonanie: 

Umytą sałatę i botwinkę rwiemy na kawałki i wrzucamy do miski, dodajemy quinoę, czarne porzeczki i pokrojone w cieniutkie plasterki rzodkiewki. Sałatkę doprawiamy solą i świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. Posypujemy siekaną kolendrą i kiełkami. Całość skrapiamy najlepszą oliwą z oliwek świata ;) Smacznego!
 

 

wtorek, 19 lipca 2016

Bezglutenowe naleśniki z masłem z orzechów laskowych, ekspandowaną quinoą i czereśniami

Już chyba wspominałam, że czereśnie to moje ukochane owoce, chętnie dodaję je wszędzie tam gdzie pasują, a ostatnio zajadam się takim oto zestawem :) Naleśniki z mąki kasztanowej i quinoa, masło z orzechów laskowych, soczyste, słodkie czereśnie i to wszystko posypane ekspandowanymi ziarenkami komosy ryżowej.

Składniki:

3 łyżki mąki z quinoa
5 łyżek mąki kasztanowej
2 jajka
100 ml wody
szczypta soli
łyżeczka cukru kokosowego
5 - 6 łyżek masła z orzechów laskowych
3 garście wypestkowanych czereśni
6 łyżek ekspandowanej quinoy
olej kokosowy do smażenia

Wykonanie:

Z jajek, wody i mąki robimy ciasto naleśnikowe, doprawiamy je cukrem kokosowym i solą. Naleśniki smażymy na oleju kokosowym, a następnie smarujemy je masłem orzechowym i zwijamy w ruloniki, które kroimy na kawałki i wrzucamy do miseczki razem z czereśniami. Całość posypujemy ekspandowaną quinoą i gotowe :) 

niedziela, 17 lipca 2016

Dietetyczna zupa z zielonych ogórków z prażonymi płatkami quinoa i koperkiem

Latem zwykle staramy się zrzucić zbędną oponkę, albo z powodu upałów nie mamy ochoty na zbyt treściwe obiady, ani nie chce nam się długo gotować. W takim przypadku doskonale sprawdzi się ta lekka i szybka zupa ze świeżych zielonych ogórków, dodałam do niej uprażone płatki quinoa i zielony koperek, wyszło prosto, lekko i smacznie.

Składniki:

5 łyżek płatków quinoa
pół litra wywaru warzywnego
600 gram ogórków
koperek
pieprz
sól

Wykonanie: 

Ogórki obieramy i blendujemy na papkę, dodajemy je do wywaru z warzyw i gotujemy około 10 minut. Doprawiamy zupę solą i pieprzem. Podajemy z uprażonymi na suchej patelni płatkami quinoa i koperkiem. Prawda, że proste?


czwartek, 14 lipca 2016

Sałatka z quinoą, czarnym czosnkiem i kiszoną rzodkiewką

Jak już pewnie zauważyliście mam wyjątkową słabość do "dziwnego" jedzenia. Wszelkie nowości, które mogę jeść są natychmiast przeze mnie testowane i o ile będące obecnie na topie kiszone rzodkiewki nie są trudne do samodzielnego zrobienia, to już kupienie czarnego czosnku może być problematyczne. Marzyłam, żeby go spróbować od kiedy o nim usłyszałam, prawie rok czekałam, aż tu nagle pojawił się na Wrocławskim Bazarze Smakoszy :) Jego smak faktycznie jest wyjątkowy i zaskakujący, w dodatku jest zdrowy i jest to 100% czosnku w czosnku ;) bez żadnych dziwnych dodatków. Ma więc wszystko, aby zostać kolejnym moim ulubieńcem. 
Ci wszyscy, którzy nie lubią świeżego czosnku, muszą go spróbować, ponieważ nie przypomina go ani w smaku, ani w konsystencji, jest miękki i słodkawy, trochę jak suszona śliwka połączona z sosem sojowym ;) tak bym to subiektywnie określiła. Możecie się zatem spodziewać kolejnych przepisów z tym wynalazkiem. 

Składniki:

1 szklanka ugotowanej białej quinoy
pół główki dowolnej sałaty
10 - 12 pomidorków koktajlowych
2/3 szklanki gotowanego obranego bobu
8 kiszonych rzodkiewek
5 ząbków czarnego czosnku
3 łyżki soku z cytryny
3 łyżki oleju lnianego
sól

Wykonanie:

Sałatę myjemy, osuszamy i rwiemy na kawałki, wrzucamy do miski, dodajemy quinoę, połówki pomidorków koktajlowych, bób, plasterki kiszonych rzodkiewek i czosnku. Polewamy sokiem z cytryny i olejem lnianym, doprawiamy solą i gotowe. 


wtorek, 12 lipca 2016

Kwiaty cukinii nadziewane ekspandowaną quinoą i smażone w kasztanowym cieście naleśnikowym

Ostatnio dostałam od przyjaciółki kilka paczuszek różnych cudeniek z komosy ryżowej, między innymi ekspandowane ziarenka. Postanowiłam więc stworzyć z nich coś wyjątkowego i zaczęłam eksperymentować. Jako, że udało mi się kupić kwiaty cukinii, których od dawna chciałam spróbować, wykorzystałam ekspandowaną quinoę, do nafaszerowania kwiatów, a następnie, każdy z nich zanurzyłam w cieście naleśnikowym z mąki kasztanowej i usmażyłam na oleju kokosowym i podałam z sezonowymi owocami. Co prawda ziarenka trochę się skurczyły podczas smażenia, ale całość wyszła całkiem smacznie i ciekawie. To nie ostatnie eksperyment z tym produktem, wkrótce kolejna propozycja ;) Agusię pozdrawiam i dziękuję za miły prezent. 

Składniki:

8-10 łyżek ekspandowanej quinoy
12 kwiatów cukinii
1 jajko
4 łyżki mąki kasztanowej
50 ml wody
szczypta soli
szczypta cukru kokosowego
2 garście sezonowych malin, wiśni i czereśni
olej kokosowy do smażenia

Wykonanie:

Kwiaty cukinii delikatnie przepłukujemy i układamy na papierowym ręczniku, aby je trochę odsączyć. Usuwamy z nich pręciki, a następnie do każdego wsypujemy trochę ekspandowanych nasion komosy ryżowej. Z jajka, wody (można użyć mleka jeśli tolerujecie laktozę) i mąki robimy ciasto naleśnikowe, doprawiamy je odrobiną soli i cukru kokosowego. Następnie, każdy kwiat zamykamy palcami, tak aby nie wysypać zawartości i maczamy w cieście, po czym natychmiast kładziemy na rozgrzany olej i obsmażamy ze wszystkich stron na złoty kolor. Podajemy z sezonowymi owocami :)

niedziela, 10 lipca 2016

Prosta quinoa z zieloną soczewicą i białymi grzybkami shimeji

Jeden z moich ulubionych przepisów na ekspresowy obiad, lub kolację z quinoą. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, albo zwyczajnie w wakacje nie macie ochoty stać przy garach, to gorąco polecam. Można też ugotować większą porcję na zapas i następnego dnia odgrzać. Jeśli będziecie mieć problem z dostaniem świeżych shimeji, warto je zastąpić naszymi polskimi kurkami, na które właśnie nadszedł sezon.

Składniki:

1 i 1/2 szklanki ugotowanej białej quinoy
2/3 szklanki zielonej soczewicy
1 średnia cebula
garść białych grzybów shimeji
2- 3 łyżki klarowanego masła
pieprz
sól

Wykonanie:

Zieloną soczewicę moczymy parę godzin, a następnie gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle, aż zacznie się rumienić. Grzybki również podsmażamy na maśle na złoty kolor. Soczewicę, cebulkę i grzybki, mieszamy razem z ugotowaną wcześniej quinoą, doprawiamy solą i pieprzem i gotowe. Prawda, że proste?


czwartek, 7 lipca 2016

Quinoa zapiekana z truskawkami i jagodami pod kokosową kruszonką

Uwielbiam ten deser i wykorzystuję do niego wszystkie sezonowe owoce, tym razem soczyste truskawki z zaprzyjaźnionego ogródka i leśne jagody,  a na wierzchu złocista kruszonka z mąki kokosowej, gryczanej, orzechów włoskich i lnu. Proste, szybkie i pyszne :) 

Składniki:

1 szklanka ugotowanej białej quinoy
15 truskawek
pół szklanki jagód
2 łyżki domowej konfitury truskawkowej
25 gram oleju kokosowego
2 łyżki ksylitolu
3 łyżki mąki kokosowej
1 łyżka mąki gryczanej
1 łyżka zmielonych orzechów włoskich
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
pół gałki muszkatołowej

Wykonanie:

Quinoę mieszamy z konfiturą truskawkową i przekładamy na dno kokilek, lub większego naczynia do zapiekania. Następnie układamy warstwę owoców - jagód i połówek truskawek. Posypujemy je starą gałką muszkatołową. Z oleju kokosowego, ksylitolu, mąki kokosowej, gryczanej, zmielonych orzechów i lnu zagniatamy kruszonkę. Jej kawałki układamy na warstwie owoców i tak przygotowany deser wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Wyjmujemy po około 20 minutach, gdy kruszonka się zrumieni :) Pachnie i smakuje obłędnie.

  Naturalne i zdrowe produkty można znaleźć w sklepie internetowym: www.naturalniezdrowe.com.pl

wtorek, 5 lipca 2016

Farinata z czarną quinoą, kurkami i młodym porem

Uwielbiam farinatę, bo jest prosta i pożywna, a w zależności od tego, co do niej dodamy może zupełnie zmienić charakter ;) Dziś z okazji 3 urodzin Akademii Kulinarnej Whirlpool stworzyłam to włoskie danie z polskimi kurkami, młodym porem i peruwiańską czarną quinoą. Chciałabym w ten sposób życzyć gospodarzom Akademii Marco Ghia oraz Emiliano Castagna, aby zawsze czuli się jak w domu, bez względu na to w jakiej części świata się znajdą, bo przecież ciepłą i rodzinną atmosferę tworzy kuchnia :) 

Składniki:

4 łyżki ugotowanej czarnej quinoy
10 - 12 kurek
1 młody por
1 łyżka masła
1 szklanka mąki z ciecierzycy
1 szklanka wody
5 łyżek oliwy z oliwek
sól

Wykonanie:

Mąkę z ciecierzycy przesiewamy przez sito, dodajemy wodę i połowę oliwy z oliwek, dokładnie mieszamy, aby nie było grudek (podobnie jak ciasto na naleśniki). Odstawiamy na kilka godzin. 
W międzyczasie, oczyszczamy kurki, kroimy je w plasterki i dusimy na maśle. por kroimy w plasterki.
Nagrzewamy piekarnik na 250 stopni. Do ciasta dodajemy pozostałą oliwę z oliwek i trochę soli, jeszcze raz mieszamy i wylewamy na wyłożoną papierem do pieczenia formę, wkładamy do piekarnika, po kilku minutach, gdy ciasto zacznie się ścinać posypujemy je quinoą, kurkami i porem. Pieczemy około 25 minut, aż ciasto się zrumieni. Kurki i por powinny być przypieczone, a quinoa chrupiąca. Polecam na urodzinową (i nie tylko) kolację :)

niedziela, 3 lipca 2016

Trufle z daktyli i quinoy z truskawkowym nadzieniem

Miałam dużo zabawy przy tworzeniu tych trufli. Polecam robić je z rodziną, albo z przyjaciółmi, bo kulanie ich to prawie taki rytuał, jak wielopokoleniowe lepienie pierogów ;) W dodatku są pyszne i jednocześnie zdrowe, pełne "superfoods". Są daktyle, mąka kokosowa, orzechy włoskie, nasiona chia, no i oczywiście nie mogło zabraknąć mojej ukochanej quinoy, a całe to dobro skrywa w środku soczyste polskie truskawki. Przepis przyda się osobom z nietolerancją glutenu, laktozy, wegetarianom i weganom, nie ma w nim również cukru, ponieważ cała słodycz pochodzi z daktyli i dojrzałych owoców.  Zatem do dzieła!

Składniki:

1/2 szklanki ugotowanej białej quinoy
15 suszonych daktyli
3 łyżki mąki kokosowej
1 i 1/2 łyżki kakao
1 łyżka zmielonych orzechów włoskich 
1 łyżka rozpuszczonego oleju kokosowego
2 łyżki mleka kokosowego
15 niedużych truskawek
nasiona chia i kakao do obtoczenia kulek

Wykonanie:

Suszone wypestkowane daktyle należy namoczyć na noc. Następnie blendujemy je z quinoą, mlekiem i olejem kokosowym na gładką masę. Dodajemy suche składniki (mąkę kokosową, kakao i zmielone orzechy włoskie) mieszamy dokładnie i jeszcze raz blendujemy. Jeśli masa wyjdzie zbyt mokra, aby swobodnie lepić kulki, dosypujemy trochę mąki kokosowej, która bardzo fajnie pochłania nadmiar wilgoci. Jeśli masa będzie zbyt zbita i sucha, dolewamy odrobinę mleka kokosowego.
Truskawki myjemy i obieramy z szypułek, każdą z nich oblepiamy przygotowaną wcześniej masą i formujemy w rękach kulkę, a następnie obtaczamy ją w nasionach chia, lub w kakao. Życzę miłej zabawy i smacznego :)

Naturalne i zdrowe produkty można znaleźć w sklepie internetowym: www.naturalniezdrowe.com.pl

sobota, 2 lipca 2016

Koktajl quinoa + jagody + mleko kokosowe

Zdrowe smoothie, którym można się najeść, szczególnie w środku lata ;) w sam raz na drugie śniadanie, albo podwieczorek. Kolor cudny :) Dzięki jagodom. Dedykuję to cudo mojej siostrze ;) 

Składniki:

5 łyżek ugotowanej białej quinoy
120  ml mleka kokosowego
50 ml wody
garść jagód
2 łyżeczki brązowego cukru

Wykonanie:

Składniki polecam schłodzić. Wszystko wrzucamy do blendera, włączamy, po chwili wyłączamy i gotowe ;) 

piątek, 1 lipca 2016

Śniadaniowa quinoa z czereśniami, jagodami kamczackimi i nerkowcami

Czereśnie to moje ukochane owoce, przedkładam je nad truskawki (zawsze się spieramy w tej kwestii z domownikiem), brzoskwinie, czy egzotyczne guajawy. W czereśniowym sezonie obowiązkowo goszczą w mojej kuchni, dziś towarzyszą śniadaniowej quinole w zestawie z jagodą kamczacką (można ją zastąpić borówką) i prażonymi orzechami nerkowca. Smacznego :)

Składniki:

5 łyżek ugotowanej białej quinoy
3 łyżki płatków quinoa
2 łyżki płatków gryczanych
garść dojrzałych czereśni
garść jagód kamczackich
2 łyżki orzechów nerkowca

Wykonanie:

Quinoę i płatki zalewamy w miseczce niewielką ilością wrzątku i odstawiamy na 5 minut. Owoce myjemy, czereśnie pozbawiamy pestek. Dorzucamy do miseczki, razem z podprażonymi na suchej patelni nerkowcami i gotowe. Łasuchom polecam dosłodzić odrobiną miodu, dla mnie dojrzałe owoce są wystarczająco słodkie ;)