środa, 23 września 2015

Jak ugotować quinoę?


                 Kocham w komosie ryżowej to, że cały proces jej przygotowania, od wyjęcia z szafki do podania na talerz trwa kilkanaście minut, dlatego jest idealną alternatywą dla zapracowanych osób. Można też ugotować większą ilość i przechować w lodówce do następnego dnia, co jeszcze bardziej skraca czas przygotowania zdrowego i smacznego posiłku po powrocie z pracy.
                  Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że niektóre gatunki komosy zawierają saponiny, dlatego komosę kilka razy płuczemy przed gotowaniem, podobnie jak kaszę jaglaną. Najwygodniej płukać ją w garnku lub misce i odsączać na gęstym sitku (zakup takiego sitka gorąco polecam, jeśli jeszcze go nie posiadacie).
                Samo gotowanie jest banalnie proste i można je przeprowadzić na dwa sposoby. Ja osobiście wolę gotować quinoę w dużej ilości lekko posolonej wody, tak jak gotuje się makaron, a gdy zmięknie odsączać na gęstym sitku. Wtedy wychodzi bardziej sypka, a drugą zaletą tego sposobu jest to, że nie trzeba jej pilnować i mieszać podczas gotowania, wystarczy sprawdzić pod koniec, czy jest już gotowa. W tym czasie możemy się zająć przygotowaniem dodatków do niej, co zdecydowanie skraca czas podania posiłku.
              Drugi sposób to gotowanie w małej ilości wody, aż do jej zredukowania w proporcjach 1:2 (dwie szklanki wody na szklankę ziarna). Używam jednak tego sposobu tylko wtedy gdy chcę nadać jej konkretny smak, na przykład gotując ją w mleku. Jego minusem jest to, że można dość łatwo quinoę rozgotować i trzeba ją często mieszać, żeby nie przywarła do garnka. Poza tym ugotowana w ten sposób jest bardziej kleista, a ja wolę sypką, ale co kto lubi. Wybór sposobu gotowania jest wasz.
Komosę ryżową gotuje się od kilku do kilkunastu minut w zależności od gatunku. Ja to robię zazwyczaj nieco krócej niż zalecają na opakowaniach, ponieważ wolę sprężystą, niż bardzo miękką. Na miękko przyrządzam komosę głównie do deserów, musów, "owsianek" itp.
Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach :)

quinoa trzy kolory bez glutenu gluten free

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz