piątek, 27 maja 2016

Zupa z fenkułu z quinoą (bez glutenu, bez laktozy, wegańska)

Wiecie już, że kocham jedzenie i wyrażam moją miłość do jakiegoś konkretnego produktu w co drugim poście ;) Tak, przyznaję darzę fenkuły bezgraniczną miłością i mogłabym je jeść codziennie, nie wiem jak to się stało, że jeszcze ich tu nie było. Jem je pod różnymi postaciami, zapiekane, duszone, w sałatce, a dziś przedstawiam wam zupę z tego cuda <3

Składniki:

1 szklanka ugotowanej białej quinoy
1 fenkuł (koper włoski) z nacią
1 cebula
10 pomidorków koktajlowych (w sezonie polecam zastąpić malinówką)
3 łyżki oliwy z oliwek
500 ml wywaru warzywnego
1 ząbek czosnku
1 łyżka koncentratu pomidorowego
nasiona kopru włoskiego
kolorowy pieprz 
sól

Wykonanie:

Odcinamy nać fenkułu, przekrawamy go wzdłuż na ćwiartki, a następnie kroimy na plastry w poprzek. Cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę, a następnie dusimy razem z fenkułem na 2 łyżkach oliwy z oliwek, dodajemy odrobinę soli i utarte w moździerzu nasiona kopru włoskiego (około 2 łyżeczki). Gdy warzywa zmiękną zalewamy je wywarem warzywnym i gotujemy kolejne 10-15 minut. W tym czasie podduszamy na 1 łyżce oliwy, przekrojone na pół pomidorki koktajlowe i przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy pomidorki puszczą sok i zmienią kolor na czerwono-pomarańczowy, dodajemy je do zupy razem z koncentratem pomidorowym, gotujemy 5 minut, doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i w razie potrzeby solą. Na głębokie talerze nakładamy po kilka łyżek quinoy, zalewamy ją zupą, posypujemy natka fenkułu i podajemy :)

4 komentarze:

  1. Zawsze wahałam się przy zakupie fenkułu. Nadal nie wiem jak smakuje, ale teraz myślę, że się na niego skuszę. Taka zupa to idealne danie na wiosenne dni, kiedy mamy ochotę na zjedzenia czegoś lżejszego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo polecam fenkuły duszone w soku pomarańczowym i oliwie z oliwek, przepis znalazłam w książce "Jadłonomia" mogłabym to pochłaniać 3 razy dziennie. Świetne są też zapiekane z serem feta oliwkami i pomidorami.

      Usuń